Naxçıvan Muxtar Respublikası
+8-13°
0- 5°
Qazax, Gəncə, Goranboy, Tərtər, Ağdam, Füzuli, Cəbrayıl
+9 -14°
0-5°
Mərkəzi-Aran
+10-15°
+0-5°
Masallı, Yardımlı, Lerik, Lənkəran, Astara
+ 10 -14°
+4-6°
Bakıda və Abşeron yarımadasında
+8 - 13°
+3 - 5°
Bakıda 2-ci Beynəlxalq İncəsənət Olimpiadası keçirilib
Tarix: 22.05.2018 | Saat: 23:49:00
Bölmə:İdman | çapa göndər

Azərbaycan Gənlər İttifaqı Rəşid Behbudov adına Dövlət Mahnı Teatrında 2-ci Beynəlxalq İncəsənət Olimpiadası keçirib.

İncəsənət olimpiadasının keçirdilməsində məqsəd istedadlı uşaq və gənclərlə tanışlıq, həmçinin digər ölkələrlə xarici əlaqələri yaxşılaşdırmaq, uşaqların və rəhbərlərin xarici iştirakçılar və müəllimlərlə tanışlıq olub. Yerli kolektivlər və fərdi iştirakçılarla yanaşı, Gürcüstandan gələn vokal və instrumental ansambllar incəsənət olimpiadasında iştirak ediblər.

İncəsənət olimpiadasında üç janrda çıxışlara baxılıb. 1 – Folklor 2 - Klassik, 3 – Müasir Estrada. İncəsənətin bir neçə sahələri üzrə musiqi, vokal, teatr, bədii ifadə. İştirakçılar yaş kateqoriyalarına görə kiçik uşaqlar ( 7 yaşa qədər), uşaqlar ( 10 yaşa qədər), yuniorlar ( 16 yaşa qədər ), böyüklər qruplarına bölünüblər. Hər yaş kateqoriyasında solo, duet, kiçik qruplar və ansambların çıxışları olub.

Qaydalara görə çıxış zamanı iştrakçıların adları və hansı məktəbdən və ya qrupdan olduqları açıqlanmırdı ( hətta müəllimlərin adları çəkilmirdi ). Seçim əvəlcədən paylanmış nömrələr arasında keçirilirdi.

Azərbaycan Gənclər İttifaqının sədr müavini Əziz Əzizov deyib: “Piano və akademik vokal nominasiyalarında iştirakçıların saylarının artımı müşayət olundu. Ancaq nəfəsli alətlərdə və muğam janrında iştirakçıların sayı əvəlki yarışmaya nisbətən az idi. Bu sənətçilərin beynəlxalq yarışlarda iştirakını artırmaq üçün çalışacağıq. Növbəti dəfə bu janrı daha ciddi şəkildə təqdim edəcəyimizə ümid edirəm”.

Peşəkar münsiflər heyəti kimi incəsənət xadimləri çıxış ediblər.

Fortepiano və klasik alətlər bölməsində:
1. A.M.K tərkibində İncəsənət Gimnaziyasının müdiri Aytən Əhmədova.
2. Əməkdar incəsənət xadimi – Rimma Məmmədova.
3. İncəsənət xadimi və müəllim– Gülnarə Kərimova.

Akademik və Estrada vokal bölməsində.
1. Dmitri Babayev
2. Evqeniya Məmmədova
3. Rauf Musayev.

Xalq çalğı alətləri və Muğam janrında:
1. Azərbaycan Milli Konservatoriyasının müəllimi – Əflaruz Mamedov
2. Milli Konservatoriyanın Dosenti - Məhərrəmov Məhərrəm
3. Milli Konservatoriyanın müəllimi – Vüqar Musalı.

Rəqslərdə.
1. Tahir Eynullayev
2. Bəhram Mirzəyev
3. Svetlana Bədirxanova
4. Nodar Xandolişvilli
5. Esteban İsnardi

Yarışların cavablarını sizlərə təqdim edirik:
Fortepiano:
Solo – Child – 1 place – A.M.K tərkibində İncəsənət Gimnaziyası (Hüseynli Atilla)
Solo – Child – 2 place – №22 Niyazi adına Uşaq Musiqi Məktəbi ( Zəhra Aslanlı )
Solo – Child – 3 place – Bül-Bül adına orta ixtisas Məktəbi ( Yusif Axundzadə )
Duet – Child – 1 place – 17 nömrəli Uşaq Musiqi Məktəbi ( Məmmədova Fatimə, Məlikova Aytac )
Duet – Child – 2 place – №22 Niyazi adına Uşaq Musiqi Məktəbi ( Zəhra Aslanlı, Sevil Kəngərli )
Duet – Child – 3 place – №34 saylı UMM ( İsmayılzadə Tunar, Baratzadə Aygün )
Solo – Juniors – 1 place - №34 saylı UMM ( Əliyev Murad )
Solo – Juniors – 2 place - 17 nömrəli Uşaq Musiqi Məktəbi ( Əliyev Elvin )
Solo – Juniors – 2 place - A.M.K tərkibində İncəsənət Gimnaziyası ( Nəcəfova Nigar )
Duet – Juniors - 1 place - № 3 Səid Rüstəmov adına incəsənət məktəbi ( Abdullazadə Gülgün, Əliyeva Solmaz )
Duet – Juniors - 2 place - № 3 Səid Rüstəmov adına incəsənət məktəbi ( Cəfərova Məriyəm, Məmmədova Nuray )
Duet – Juniors - 3 place - Cabbar Qaryağdıoğlu adına № 9 uşaq musiqi məktəbi ( Nəsirova Nigar, Yusifzadə Fidan )
Solo – Adults – 1 place - № 35 Gorgi Şaroyev adına musiqi məktəbi ( Əhmədova Rəhimə)
Duet – Adults – 1 place - Nəcəfli Firuzə, Hüseynzadə Nigar

Skripka:
Small Group – Juniors - 1 place - № 3 Səid Rüstəmov adına incəsənət məktəbi

Bədii Qiraət :
Solo - Adults – 1 place - Hüseynova Nisə
Solo - Adults – 2 place - Xəlilov Süleyman.

Akademik Vokal:
Solo – Child – 1 place - № 35 Gorgi Şaroyev adına musiqi məktəbi ( Bəşirli Cəlal )
Solo – Child – 2 place - № 2 Rəşid Behbudov adına musiqi məktəbi ( Gürbətli Leyla )
Solo - Adults – 1 place - № 26 Müslüm Maqomayev adına musiqi məktəbi ( Quluzadə Zeynəb )
Solo - Adults – 2 place - № 26 Müslüm Maqomayev adına musiqi məktəbi ( Həmzəyeva Səma )
Solo - Adults – 3 place - Xasıyeva Nailə

Estrda Vokal:
Solo – Child – 1 place - № 26 Müslüm Maqomayev adına musiqi məktəbi (Əliyev Fikrət )
Solo – Child – 2 place - № 26 Müslüm Maqomayev adına musiqi məktəbi ( Xalidə Əsəd )
Solo – Child – 3 place - № 26 Müslüm Maqomayev adına musiqi məktəbi ( Məmmədova Selin )
Solo – Child – 3 place - № 26 Müslüm Maqomayev adına musiqi məktəbi ( Hüseynova Selin )
Duet – Child - 1 place - № 26 Müslüm Maqomayev adına musiqi məktəbi ( Məmmədova Selin, Xəyal Əhmədov )
Solo – Yunior – 1 place - № 26 Müslüm Maqomayev adına musiqi məktəbi ( Ağabeyli Mehriban )
Solo – Yunior – 2 place - № 35 Gorgi Şaroyev adına musiqi məktəbi (Nəcəfova Leyli )
Solo – Yunior – 3 place - № 35 Gorgi Şaroyev adına musiqi məktəbi (Cümşüdlü Aida )

Xor:
Formation – Yunior – 1 place – Shvidkara

Xalq Çalgı Aləti Nağara:
Duet - Juniors – 1 place - A.M.K tərkibində İncəsənət Gimnaziyası

Xalq Çalgı Aləti Saz :
Solo – Adults – 1 place - №11 Musiqi Məktəbi ( Məlikov Ayxan )

Xalq Çalgı Aləti Qanun :
Solo – Child – Laureat - A.M.K tərkibində İncəsənət Gimnaziyası (Məmmədli Mədinə )
Solo – Juniors – Laureat – 17 nömrəli Uşaq Musiqi Məktəbi ( Tahirova Fatimə )
Ansambl – Juniors – Laureat - 17 nömrəli Uşaq Musiqi Məktəbi
Solo – Adults – 1 place – Asəfzeynallı adına Musiqi Kolleci ( Rəhimova Solmaz )

Xalq Çalğı Aləti Qarmon:
Solo – Child – 1 place - A.M.K tərkibində İncəsənət Gimnaziyası ( Abdullayev Tofiq )
Solo – Juniors – laureat - №5 Uşaq Musiqi Məktəbi (Məmmədov Cavidan )
Duet – Juniors – 1 place - 17 nömrəli Uşaq Musiqi Məktəbi (Ağazadə Riad, Şərifzadə Məhəmməd )
Duet – Juniors – 2 place - 17 nömrəli Uşaq Musiqi Məktəbi (Ağazadə Riad, Şərifzadə Məhəmməd )
Solo – Adults – 1 place - №138 Gözdən Əlillər Musiqi Məktəbi ( Abışov Məhəmməd )

Xalq Çalgı Aləti Kamança:
Solo – Child – 1 place - A.M.K tərkibində İncəsənət Gimnaziyası ( Sadıxova Xədicə )
Solo – Child – 2 place -A .M.K tərkibində İncəsənət Gimnaziyası (Əliyeva Zəhra )
Solo – Juniors – 1 place - №38 Musiqi Məktəbi (Nifdəlizadə Ağaməli )
Solo – Juniors – 2 place - R.Hacıyev adına №15 Musiqi Məktəbi ( Hüseynov Orxan )
Solo – Juniors – 3 place - №34 saylı UMM ( Rüstəmov Rüstəm )
Solo – Adults – 1 place – Azərbaycan Milli Konservatoriyası ( Cəfərzadə Nəzrin )

Xalq Çalgı Aləti Tar:
Solo – Juniors - 1 place - A .M.K tərkibində İncəsənət Gimnaziyası ( Şərifzadə Nurlan )
Solo – Juniors - 2 place - №38 Musiqi Məktəbi ( İskendərov Fateh )
Solo – Juniors – 3 place- №5 Uşaq Musiqi Məktəbi ( Abdullayev Amil )
Duet – Juniors - 1 place - №38 Musiqi Məktəbi ( İskendərov Fateh, Əkbərov Əkbər )
Duet – Juniors - 2 place - №34 saylı UMM (Babayev Marif, Araz Banuçiçək )
Solo – Adults -1 place - Asəf Zeynallı adına Musiqi Koleci ( Qurbanov Emil )
Solo – Adults -2 place - Asəf Zeynallı adına Musiqi Koleci ( Mürsəliyev Bəhram )
Solo – Adults -3 place - Asəf Zeynallı adına Musiqi Koleci (Məhərrəm Məmmədov )

Muğam Janrı:
Solo - Juniors - 1 place - A .M.K tərkibində İncəsənət Gimnaziyası ( Ayazlı Rüfət )


Aşıq Janrı:
Solo – Child – 1 place – Ağdam rayonu Gülablı kənd məktəbi (Asif hacızadə )
Solo – Child – 2 place – № 35 Musiqi Məktəbi (Cəlilov Kərim )
Solo – Child – 3 place – № 35 Musiqi Məktəbi ( Dadaşəliyev Murad )


Rəqslər:

Debüt- 1 place – Ayselin dans studio

Show Group:
Small Group – Child – 1 place – Sahil rəqs qrupu
Formation – Child – 1 place - №5 UGİM “ Zirvə” rəqs ansamblı (Bədii rəhbər Natavan Musayeva )
Formation – Child – 2 place - Alov rəqs ansamblı
Miniproduction – 1 place - Ayselin dans studio

Modern:
formation – child – 1 place – Dəcəl Qızlar rəqs studiyası

Kllasic Dance:
Small group – child – 1 place – İncəsənət Gimnaziyası
Small group – Juniors – 1 place – İncəsənət Gimnaziyası

Folk style:
Formation – child – 1 place – İnci – ramana
Formation – child – 2 place – Azəri İgidləri

İnformasiya dəstəyi - Trend.az, Day.az, Milli.az, Azernews.az



Bölməyə aid digər xəbərlər
Xəbərə şərh yaz
14.12.2018
13.12.2018